4 TG 2018/2019

Klasa I TG

Rok szkolny 2014/2015

Wychowawca klasy: Adam Pałka

Samorząd klasowy: 

Przewodnicząca: Nikola Masztalerz

Z-ca przew.: Kacper Figura

Skarbnik: Agnieszka Kruk

 

Pierwsza wycieczka

17 Września 2015r. odbyła się pierwsza wycieczka klasowa klasy I TG. Na wycieczce brali prawie wszyscy uczniowie wraz z wychowawcą Adamem Pałką i opiekunem panem Jarosławem Sokołowskim

Warunki pogodowe sprzyjały jak i również dopisywał nam wspaniały humor. Mogliśmy rozmawiać, poznając się wzajemnie. W schronisku zrobiliśmy parę wspólnych zdjęć i upiekliśmy kiełbaski na ognisku. Dziesięć osób poszło na szczyt a reszta została, aby odpocząć i przy tej okazji zrobić sobie zdjęcia na Facebooka. Grupa „zapalonych alpinistów o godzinie 12: 56 w południe dotarła na szczyt. Tam, co niektórzy wyruszyli jeszcze na samą wierzę i otrzymali na pamiątkę pierwszej wycieczki widokówkę, płacąc za wstęp 2 zł.

W drodze powrotnej gdy dochodziliśmy do rezerwatu: „Cicha Dolina” wychowawca Pan Adam Pałka zaprowadził nas do miejsca „ Wiszące Skały”, czyli zbiorowiska po dawnej eksploatacji łupków kopalnych.

„Cichą Doliną” doszliśmy na Cichą Polanę i chwilę odpoczęliśmy a potem, choć było miło, czas było wracać…

Kurs carwingu

W naszej szkole odbyły się po raz kolejny warsztaty z artystycznego rzeźbienia w owocach i warzywach tzw. Carving, przeprowadzony przez Piotra Zająca – studenta dietetyki z Nysy. Tym razem zajęcia te kierowane był dla 1 klas gastronomicznych. Mimo wstępnych obaw, wszyscy z wielkim zaangażowaniem, krok po kroku wykonywali coraz ciekawsze i bardziej zaawansowane dekoracje. Jednak ,aby stworzyć te wspaniałości, trzeba było uzbroić się w odpowiedni nóź, deskę i przeróżne warzywa oraz owoce, takie jak np. marchew, pomarańcza, czerwona cebula, ogórek zielony, jabłko, por i rzodkiewki. Ważna też była precyzja i przede wszystkim cierpliwość. Uczestnicy podczas rękodzieła odkrywali w sobie prawdziwą pasję do tworzenia. Na koniec uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa.

Międzynarodowy Konkurs na Plakat Filmowy

Dom Kultury Zacisze wraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Warszawską Szkołą Filmową i Forum Poolse Schoen in Nederland zorganizował Międzynarodowy Konkurs na Plakat Filmowy skierowany do uczniów w wieku od 12 do 18 lat, uczęszczających do polskich szkół w Polsce, Holandii, Belgii, Anglii, Białorusi i Litwie.

Z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku do tego konkursu pod opieką pani mgr Julii Adamczyk przystąpiła tylko uczennica klasy 1TG- Agnieszka Kruk

Celem konkursu było zainteresowanie młodych ludzi sztuką filmową, popularyzacją wśród młodzieży plakatu filmowego, propagowanie technik malarskich i graficznych jako środka wyrazu oraz wyszukiwanie nowych talentów.

Przedmiotem konkursu był plakat stworzony przez uczestnika do jednego z pięciu filmów z bazy filmoteki szkolnej.

Agnieszka Kruk : „Z pięciu filmów z bazy filmoteki szkolnej wybrałam według mnie najciekawszy, a za razem bardzo smutny i wrażliwy dla niektórych film pt. ,,Cześć Tereska” stworzony przez Roberta Glińskiego. Film ,,Tereska” otrzymał m.in. Złote Lwy Gdańskie na FPFF w 2001 r. oraz nagrodę specjalną na festiwalu w Karlovych Varach i Złotą Kaczkę dla najlepszego filmu roku.

,,Cześć Tereska” to film czarno-biały, ale ze zdecydowaną przewagą czerni. 15-letnia Tereska, skromna, spokojna dziewczyna z szarego, wielkomiejskiego osiedla, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Mieszka z rodzicami i młodszą siostrą w ciasnym mieszkanku, śpiewa w kościelnym chórze. Po podstawówce nie dostała się do liceum plastycznego, więc matka postanowiła, że córka pójdzie do szkoły krawieckiej: zawsze chciała przecież projektować ubrania.

W nowym środowisku Tereska czuje się obco. Nie znajdując dość uczucia i zainteresowania swoimi problemami w domu, zawiera dziwną przyjaźń z kalekim portierem Edziem, samotnym alkoholikiem, jeszcze bardziej niż ona złaknionym ciepła i bliskości drugiego człowieka. Ale to w szkole dziewczyna uczy się życia: szybko zrozumie, że trzeba się przystosować do twardej rzeczywistości naśladując tych, którzy swobodniej poruszają się w otaczającym świecie. Przewodniczką Tereski zostaje koleżanka z klasy, Renata, energiczna, pewna siebie, bardziej doświadczona. To ona instruuje Tereskę, jak palić i pić, jak się całować. Ona też organizuje koleżance „pierwszy raz”, choć spłoszona Tereska nie potrafi i nie chce skorzystać z „okazji”.

Pod wpływem Renaty zmienia się coraz bardziej: traci kontakt emocjonalny z domem, rezygnuje z występów w chórze, lekceważy naukę. Gdy brakuje pieniędzy na papierosy i kosmetyki, zaczyna wraz z Renatą kraść w sklepach, „obrabiać” w szatni szafki koleżanek. Już nie czuje strachu czy wyrzutów sumienia. Ciągle jednak nie rezygnuje z marzeń o innym życiu i wielkiej miłości. Wkrótce pada ofiarą gwałtu dokonanego przez kolegę z osiedla. Czara goryczy ostatecznie się przepełnia, kiedy przekonuje się, że i przyjaźń Renaty niewiele jest warta. Tereska szuka rewanżu, chce odpłacić złem za doznane zło.

Agnieszka Kruk- finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Fizyka da się lubić”

Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Fizycznego ogłosił konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Była to dwunasta odsłona konkursu „Fizyka da się lubić” z lat ubiegłych.

Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: doświadczalnej i literackiej.

Do tego konkursu w kategorii literackiej z Naszej Szkoły pod opieką pani mgr Julii Adamczyk przystąpili:

• Agnieszka Kruk (klasa 1 TG)

• Nikola Masztalerz (klasa 1TG)

• Karolina Kunka (klasa 1 a)

• Oliwia Działoszyńska (klasa 1 a)

W ramach kategorii literackiej należało napisać esej (przypominam: „esej” krótka rozprawa naukowa lub literacka ujmująca temat w sposób subiektywny), który w sposób poważny i twórczy musiał odnieść się do hasła „Życie na Marsie, a fizyka w szkole”. Temat ten wymagał doprecyzowania ze strony Organizatorów. I oto ono: Ludzkość przygotowuje się do wyprawy na Marsa. Od dziesiątek lat Mars jest podejrzewany o bycie potencjalnym miejscem zamieszkiwania Marsjan. Co prawda niewielu dziś ludzi wierzy, że rzeczywiście spotkamy tam zielone ludziki, ale całkiem poważnie mówi się o śladach dawno minionego życia, jakie możemy tam znaleźć. Nam chodzi o zagadnienie natury bardziej ogólnej. Potraktujmy Marsa jako symbol, jako potencjalne siedlisko nieziemskiej inteligencji. Jest jakaś szansa, że gdzieś i kiedyś z czymś takim zetkniemy się zdobywając kosmos. Inteligencja ta będzie najpewniej naszą inteligencję przewyższać, najpewniej bardzo, bardzo znacznie. Załóżmy optymistycznie, że mimo to inteligencja ta będzie nastawiona do nas przyjaźnie. Tak mówią i myślą optymiści. Bądźmy optymistami. Załóżmy teraz, że Marsjanie zechcą pomóc nam w walce z problemami, jakie nas gnębią na co dzień. W tym celu przekazać nam muszą technologię, jaką dysponują, to oczywiste. I tu właśnie dochodzimy do sedna problemu. Czy technologia wysoko rozwiniętej cywilizacji będzie dla nas w ogóle zrozumiała? Czy matematyka, czy fizyka, o jakiej zechcą nam opowiedzieć będzie kompatybilna z tym, co wiemy dziś? A może będzie to coś zupełnie, zupełnie innego niż wszystko, co wiemy? No to zadajmy sobie uczciwie pytanie: po co męczyć się na lekcjach i wkuwać przed klasówką, skoro prędzej czy później okaże się, że wszystko to nieporozumienie i generalnie –pomyłka. Ale jeśli tak się ma stać, to im prędzej do tego dojdzie, tym dla ludzkości oczywiście lepiej. Ominą nas miliony zmarnowanych godzin, klasówek i niepotrzebnych stresów. Ale z drugiej strony, żeby tak się stało, musimy jak najszybciej polecieć na Marsa, a kto wie, może i dalej. Żeby jednak tam dolecieć musimy najpierw uczyć się fizyki, rozwijać nasze ziemskie nowe technologie, teorie i idee. Podsumowując: trzeba się uczyć fizyki, aby nie trzeba się było uczyć fizyki. Co o tym myślisz?

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 20 kwietnia 2016 r.

Uczennica klasy 1 TG Agnieszka Kruk, została 1 z 13 finalistek tego konkursu.

aga

Klasa II TG

Rok szkolny 2016/2017

Wychowawca klasy: Adam Pałka/Czesław Kałuża/Elżbieta Klekociuk/Agnieszka Chudy

Samorząd klasowy:

Przewodniczący: Nikola Masztalerz

Z-ca przew. Kacper Figura

Skarbnik: Agnieszka Kruk

Pieczemy świąteczne pierniki

25 listopada klasa 2 TG wraz z Panią Agnieszką Chudy i Joanną Grzegocką wybrała się do Muzeum Ziemi Prudnickiej na praktyczne zajęcia z wypiekania pierników. Uczniowie z przejęciem i precyzją tworzyli własne pierniki, przy użyciu tradycyjnych form drewnianych. Podczas pieczenia pierników, oprowadzeni zostaliśmy po nowej ekspozycji etnograficznej, przedstawiającej śląską kuchnię wraz z tradycyjnymi sprzętami, używanymi przed laty. Mogliśmy również zobaczyć stroje i typowe przedmioty codziennego użytku.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji 🙂

Warsztaty kulinarne

Dnia 1 czerwca 2017 r. odbyły się warsztaty kulinarne zorganizowane przez Agnieszkę Chudy i Joannę Grzegocką przy współpracy z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowe i Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.

Warsztaty przeprowadzone były przez szefów kuchni jednej z opolskich restauracji „Opolska Biesiada” – Marka Starzyńskiego i Aleksandra Czyż.

Tematem przewodnim był oczywiście kurczak. W pierwszej części uczniowie klas gastronomicznych: 3 FT i reprezentantów 2 TG przyglądali się jak profesjonaliści przygotowują swoje propozycje dań. Druga część warsztatów polegała na przygotowaniu popisowych dań według własnego pomysłu.

Sylwia Wistuba, Anna Kusber i Paweł Klose godnie reprezentowali swoją klasę i przygotowali 3 inne dania z wykorzystaniem różnych elementów kulinarnych tuszki drobiowej.  Za swoje zmagania zostali wyróżnieni.

Lp. Data Informacja o przebiegu wydarzenia      
1 2017-06-09 Ognisko klasowe      
2 2017-04-06 Przygotowanie poczęstunku oraz obsługa podczas Turnieju Klas Mundurowych i Przeglądu Musztry      
3 2017-03-21 Udział klasy w promocji szkoły w Dniach Otwartych Szkoły      
4 2017-03-09 Klasowy Dzień Kobiet.      
5 2017-01-31 Udział klasy w rozprawie sądowej w Sądzie Rejonowym w Prudniku.      
6 2016-12-22 Udział w apelu szkolnym z okazji Świąt Bożego Narodzenia..      
7 2016-11-10 Udział a Akademii Szkolnej z okazji Odzyskania Niepodległości.      
8 2016-09-30 Dzień chłopaka- ognisko.      
           
 

Rok szkolny 2017/2018

Klasa III TG

Wychowawca klasy: Agnieszka Chudy

Samorząd klasowy:

Przewodniczący: Anna Kusber
zastępca przewodniczącego: Sylwia Wistuba
skarbnik: Agnieszka Kruk

Dni Zdrowia

Rajd integracyjny klas pierwszych

Nasza klasa wraz z wychowawczynią i klasą II G zorganizowała rajd pierwszaka. Event ważamy za udany, wszyscy świetnie się bawili, lepiej poznali i przeżyli niezapomniane chwile.

Migawki z zajęć praktycznych

Ku spełnieniu marzeń

Dnia 14.11.2017 r. klasa 3 TG wraz z wychowawczynią Agnieszką Chudy i klasa 2a i 2 TG razem z Joanną Grzegocką uczestniczyli w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości organizowanym przez Agencję Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik. Uczniowie wzięli udział w spotkaniu autorskim z Arlettą Ziemian, absolwentką prawa, współtwórcą Browaru Stu Mostów we Wrocławiu oraz Andrzejem Wierzbickim, znanym fryzjerem-stylistą , współprowadzącym program telewizyjny „Ostre cięcie”. Oboje próbowali przekazać jak pasja, zaangażowanie i pokora pomagają w osiągnięciu sukcesów i spełnianiu swoich marzeń.

Laboratoryjne badania żywności

Dnia 29 listopada 2017 roku wybrani uczniowie klasy 3 TG wraz z wychowawczynią Agnieszką Chudy wzięli udział w zajęciach w laboratorium branżowym w RCRE w Opolu w ramach projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2”. Podczas zajęć przeprowadzono kilka analiz chemicznych i fizycznych żywności, a mianowicie:

>   Oznaczanie kwasowości produktów spożywczych (mleka, jogurtu)
>   Oznaczanie soli kuchennej w żywności
>   Właściwości skrobi ziemniaczanej
>   Właściwości barwników roślinnych
>   Świeżość jaja kurzego 
>   Badanie właściwości białek z użyciem jaja kurzego

> Badanie właściwości taniny.

Zajęcia zakończyły się podsumowaniem każdego ćwiczenia i wspólnymi wnioskami , na podstawie sporządzanych w trakcie ćwiczeń sprawozdań.

Wycieczka do Wrocławia

W dniu 11 grudnia klasa 2a i 3 TG wraz z wychowawcami: Joanną Grzegocką, Agnieszką Chudy oraz Tadeuszem Stach i Andrzejem Chruścielem wybrali się na wycieczkę do Wrocławia.
Głównym punktem wycieczki było zwiedzanie rzemieślniczego browaru prowadzonego przez Prudniczan Arletty i Grzegorza Ziemian. Mogliśmy zobaczyć i poznać tajniki produkcji piwa oraz usłyszeć kilka słów o pomyśle i historii Browaru Stu Mostów.
Kolejnym punktem wyjazdu był Jump World czyli park trampolin, gdzie każdy bawił się doskonale. Ostatnią atrakcją jaką mogła cieszyć się młodzież było Hydropolis, czyli Centrum nauki i wiedzy o wodzie. Hydropolis to miejsce, w którym dzięki technologiom multimedialnym, interaktywnym instalacjom, modelom oraz ekranom dotykowym można było przybliżyć jeden główny cel tego miejsca, czyli ukazanie wody w rożnych fascynujących perspektywach.

Kulinarne wariacje III G

Nasi zwycięzcy!

W marcu Paweł Klose brał udział w konkursie „Regionalne smaki” zdobywając z drużyną czwarte miejsce, a w kwietniu Kacper Figura zdobył III m-ce na olimpiadzie OWIUR i dostał się na etap centralny!

Warsztaty ‚Wysportowany i zdrowy”

13 marca nauczycielka Agnieszka Chudy zorganizowała spotkanie połączone z warsztatami dla klas 1-szych naszej szkoły i uczniów klasy 3 TG. Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Wysportowany i Zdrowy”, który realizowany jest na terenie całego województwa opolskiego. Przygotowane są one przez poradnię dietetyczną Bądź zdrów, a przeprowadzone były przez edukatora żywieniowego Annę Krasoń. Na spotkaniu omówione zostały zasady zdrowego odżywiania na podstawie piramidy zdrowego żywienia, a także uczniowie dowiedzieli się jak wpływa cukier na organizm człowieka i ile łyżeczek cukru zawierają popularne produkty spożywcze.

 

Wycieczka do Opola

Dnia 26.04.2018 odbyła się wycieczka do Opola. W programie było kilka relaksujących pozycji:

  • odwiedziny w X Brygadzie Logistycznej (Dni Otwarte)
  • kręgle
  • McDonald’s :))))

Największe wrażenie zrobili na nas żołnierze. Mogliśmy postrzelać z paintballa, sprawdzić swoją celność, zobaczyć czołgi i inne środki transportu, przymierzyć stroje policyjne, zobaczyć pokazy składania broni na czas i pierwszej pomocy. Obejrzeliśmy też centrum tradycji Brygady a na koniec wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej.

Żegnamy absolwentów

27.04.2018 odbyła się uroczystość pożegnania absolwentów. Naszą szkołę ukończyli uczniowie klasy III A LO (wych. K. Trentkiewicz), oraz klas Technikum nr.2: IV TEG (wych. A. Tęcza), kl. IV TG (wych. E. Józefowiak) oraz IV TRH (wych. J. Walocha). Gospodarzem uroczystości była klasa III TG (wych. A. Chudy). Część artystyczna, czyli gala oskarowa, poprowadzona przez uczniów III TG: Patrycję Lenart i Kacpra Figurę ze specjalnym udziałem Pani Heleny (Paweł Klose):

 

Niestandardowa lekcja wychowania fizycznego

16 maja 2018 uczennice klas III TG i II TE z nauczycielem Jarosławem Sokołowskim uczestniczyły w wycieczce rowerowej.

Rok szkolny 2018/2019

Wychowawca klasy: Agnieszka Chudy
Przewodniczący: Anna Kusber
zastępca przewodniczącego: Sylwia Wistuba
skarbnik: Agnieszka Kruk

Zajęcia na szkolnej strzelnicy

Zajęcia na szkolnej strzelnicy tak bardzo przypadły do gustu klasie 4 TG, że już drugi raz ze swoją wychowawczynią Agnieszką Chudy uczestniczyli w zajęciach strzelania u majora K.Kopczyńskiego.

2018-09-07         wycieczka przedmiotowa w ramach zajęć z organizacji produkcji gastronomicznej mająca na celu przybliżenie zasad nawiązywania kontaktów z kontrahentami  z p. A. Zielińską

2018-09-28         Wyjście do kina na film pt. Dywizjon 303 w ramach realizacji Programu Wychowawczo – Profilaktycznego Szkoły.

2018-10-03         Organizacja Rajdu Pierwszaka  

2018-11-29         Wyjście do POK-u na Andrzejki Prudnickiej Grupy PaT z p. pedagog i wychowawcą klasy

2018-12-18         Integracja zespołu klasowego z okazji Mikołajek – Wyjście na Rynek miasta WIGILIA POLSKA

2019-02-13         Udział w ceremonii pogrzebowej ucznia kl. 3 TE Radosława Rabczaka

2019-04-24         Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę z katechetą, p. Kałużą

Żegnajcie absolwenci

W dniu 26 kwietnia 2019r. odbyło się pożegnanie roku dla absolwentów klas IV Technikum i klasy III LO. Uroczystość przygotowała klasa III TEG pod kierunkiem Pani Julii Sinkowskiej. W części oficjalnej zabrał głos Pan Dyrektor, Andrzej Chruściel, który zaprosił wychowawców klas do wręczenia nagród tym uczniom, którzy wyróżniali się swoją postawą: ocenami, zaangażowaniem społecznym czy frekwencją.